saale-unstrut

Saale-Unstrut on kõige põhjapoolsem Saksamaa veinipiirkond ja ka maailma mastaabis üks põhjapoolsemaid veinipiirkondasid. Ta on üks kahest veinipiirkonnast, mis asub kunagise Ida-Saksamaa territooriumil. Oma nime on veinipiirkond saanud kahe jõe nime järgi, millede kallastele veinipiirkond on rajatud. Piirkond koosneb kolmest üksteisega mitte piirnevast osast. Suurem osa piirkonnast asub Saksi-Anhalt’i Liiduvabariigis, aga väikene osa piirkonnast (ca 20 hektarit) asub ka Tüüringeni Liidumaa territooriumil ja ligikaudu 7 hektarit Brandenburgi Liidumaa aladel. Enamik veiniaedasid asub jõeorgude lõuna- ja edelapoolsetel nõlvadel ja veinipiirkonna pindala kokku on ligikaudu 680 hektarit.

Veinitootmise ajalugu on selles piirkonnas rohkem kui 1000 aastat vana. Tsistertslaste ordu mungad rajasid siia Pforta kloostri ligikaudu 1100. aastal ja rajasid ka veiniaia Pfortenser Köppelberg, mis eksisteerib tänapäevani. Teise maailmasõja järgne aeg oli Ida-Saksamaal asuvale veinitööstusele üks raskemaid. Kuid nüüdseks, pärast Saksamaa taasühendamist on veinide kvaliteet selles piirkonnas teinud läbi märkimisväärse tõusu.

Saale-Unstrut’i veinipiirkonnas on rohkelt päikest ja sealne sademete hulk on üks väiksemaid, võrreldes teiste Saksamaa veinipiirkondadega. Pinnas on piirkonnas settelise iseloomuga, domineerib lubjakivi ja liivakivi. Vaatamata soodsatele tingimustele seab jahe põhjapoolne kliima siiski omad piirangud – tootlused on selles piirkonnas madalad ja Spätlese ning Auslese veine saab sellest piirkonnast ainult mõnedel üksikutel aastatel.
Viinamarjadest kasvatatakse siin enim Müller-Thurgau viinamarjasorti, mida kasvatatakse ligikaudu 20% pindalast. Sellele järgnevad Pinot Blanc, Silvaner ja Riesling.

Freyburg on linn, mis asub Unstrut’i jõe kaldal. Freyburg’i auks ja uhkuseks on sealne vahuvein Rotkäppchen Sekt, mis on tuntud üle kogu Saksamaa. Tõlkes tähendab see „Punamütsikest“ ja nime on ta saanud oma punase korgi järgi. 1990. aastal pärast Saksamaade taasühinemist oli suur tagasilöök müüginumbrites, kuna väga paljud idasakslased hakkasid eelistama Lääne-Saksamaa veine. Siiski, väga kiiresti sai vastav vahuveine tootev firma Rotkäppchen Sektkellerei GmbH madalseisust üle ja aastal 2010 ulatus toodang 162,5 miljoni pudelini.
Samuti on Freyburg koduks VDP järgi Erste Lage’ks klassifitseeritud veiniaiale Edelacker. Pinnas on seal murenenud, väga kivine, sisaldades talkjat lubjakivi. Viinamarjadest kasvatatakse seal Riesling'ut, mille maitses on tunda küpset virsikut ja mangot, olles väga rikas mineraalide poolest.

Karsdorf on  linn, mis asub Freyburg’ist allavoolu. Seal asub Erste Lage vääriline veiniaed, mille nimi on Hohe Gräte.

Copyright © 2020 Veiniguru. Kõik õigused on kaitstud.
Joomla! on vaba tarkvara, mis on välja antud GNU/GPL litsentsi alusel
Liitu uudiskirjaga